WYDARZENIA

________________________________________________________________________

GMINNE ZAWODY SPORTOWO-POŻARNICZE

Dnia 9 października, na Stadionie Miejskim w Oleśnie odbyły się zawody sportowo-pożarnicze, w których wystartowało 18 drużyn (czyli około 180 zawodników) z jednostek ochotniczych straży pożarnych gminy Olesno.

Otwarcie zawodów nastąpiło zgodnie z ceremoniałem pożarniczym, którego elementem jest uroczyste podniesienie flagi państwowej. Poczet flagowy wystawiła OSP Łomnica. Podczas ceremonii otwarcia Sylwester Lewicki – Burmistrz Olesna powitał gości, zawodników, komisję sędziowską oraz licznie zgromadzoną społeczność gminy. Zawody przeprowadzone zostały w dwóch konkurencjach: sztafecie i ćwiczeniu bojowym.

Grupy wiekowe zawodów to: dziewczęta i chłopcy w wieku od 10 do 16 lat (dopuszcza się również drużyny mieszane: dziewcząt i chłopców klasyfikowane w grupie chłopców). Druga kategoria wiekowa to kobiety (wiek powyżej 16 lat) oraz mężczyźni (wiek powyżej 18 lat ale dopuszcza się młodzież od 16 lat za wyjątkiem funkcji dowódcy, rozdzielaczowego i mechanika). Zadania wykonywane przez drużyny młodzieżowe w wieku do 16 lat i powyżej 16 lat. są różne dlatego do startu przygotowywane są  oddzielne tory do sztafet i ćwiczeń bojowych.

Po raz pierwszy w historii zawodów strażackich gminy zadanie bojowe „na mokro” wykonywane było na dwóch nowoczesnych motopompach Tohatsu VE 1500. Do tej pory zawodnicy startowali na własnych przestarzałych już motopompach typu PO-5.

Najlepsze drużyny z rąk Sylwestra Lewickiego – Burmistrza Olesna, w poszczególnych kategoriach otrzymały puchar.

________________________________________________________________________

STADION MIEJSKI W OLEŚNIE Z CERTYFIKATEM PZLA!

Miło nam poinformować, iż od dnia 7 października 2021 r. Stadion Miejski w Oleśnie posiada Świadectwo Polskiego Związku Lekkiej Atletyki (kat. V B), co potwierdza, że parametry urządzeń znajdujących się na terenie stadionu spełniają wszystkie wymagania World Athletics i PZLA.

Dzięki otrzymanej certyfikacji Olesno jest trzecią miejscowością w woj. opolskim posiadającą stadion ze świadectwem PZLA.

Wyniki uzyskiwane w poszczególnych konkurencjach będą mogły być podstawą do przyznania zawodnikom klas sportowych, z mistrzowską międzynarodową włącznie.

Świadectwo jest ważne do czasu jakiejkolwiek przebudowy któregokolwiek z zainstalowanych na obiekcie urządzeń, zmiany w przepisach World Athletics lub zmiany wymagań Polskiego Związku Lekkiej Atletyki dot. parametrów tych urządzeń, wymiany bądź modernizacji nawierzchni, nie dłużej niż do 31 grudnia 2026 roku.

CERTYFIKAT POLSKIEGO ZWIĄZKU LEKKIEJ ATLETYKI – treść

________________________________________________________________________

FINAŁ II-ej OLESKIEJ LIGI TENISA

W niedzielę, 19 września 2021 r., na kortach tenisowych „U Wąsińskich” odbyło się zakończenie II Oleskiej Ligi Tenisa wspieranej przez Gminę Olesno oraz lokalnych przedsiębiorców.

Rozgrywki w lidze odbywały się w czterech kategoriach:

– OLT OPEN dla wszystkich,

-OLT Women – Oleska Liga Tenisa tylko dla Pań,

– OLT Men – Oleska Liga Tenisa tylko dla Panów,

– Start Women – Oleska Liga Tenisa dla początkujących Pań i Nastolatek.

We wszystkich 4 ligach rywalizowało 58 osób. Uczestnicy trenowali nie tylko na prywatnych kortach, ale również na korcie miejskim znajdującym się na terenie Miejskiego Centrum Sportu i Rekreacji w Oleśnie. Podczas wydarzenia odbyła się uroczystość wręczenia nagród i pucharów dla najlepszych, które wręczył sekretarz gminy Janusz Wojczyszyn. Oleska Liga Tenisa to pierwsze takie wydarzenie organizowane na terenie naszego miasta aktywizujące mieszkańców Olesna i okolic do współzawodnictwa tenisowego prowadzonego w formule rozgrywki ligowej. Pomysłodawcą całego przedsięwzięcia jest pan Arkadiusz Frączyk – trener z lokalnej akademii tenisa ziemnego (ArKademia Tenisa).

Wyniki drugiej edycji Oleskiej Ligi Tenisa

OLT OPEN – Oleska Liga Tenisa:

1. Kamil Gmyrek

2. Mateusz Wąsiński

3. Piotr Hęciński

OLT Men – Oleska Liga Tenisa tylko dla Panów:

1. Radosław Gliński

2. Mirosław Wąsiński

3. Artur Lerche

Start Women – Oleska Liga Tenisa dla początkujących Pań i Nastolatek: 

1. Monika Matusiak

2. Patrycja Kwiatoń

3. Dominika Wiśniewska

Osiem pań z największą ilością punktów walczyło o miano najlepszej w kategorii OLT Women aż do godziny 19:30.

OLT Women – Oleska Liga Tenisa tylko dla Pań:

1. Zuzanna Niesłony

2. Patrycja Hądzel

3. Justyna Lembke-Rarok

Wszystkim uczestnikom ligi należą się podziękowania za zaangażowanie, grę i wielkie emocje. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i życzymy samych sukcesów w kolejnych tenisowych zmaganiach!

____________________________________________________________________________

DZIEŃ DZIECKA NA STADIONIE MIEJSKIM W OLEŚNIE!

W słoneczną niedzielę 6 czerwca 2021 r. na terenie Miejskiego Centrum Sportu i Rekreacji  w Oleśnie odbył się festyn z okazji Dnia Dziecka. Przygotowanych zostało mnóstwo atrakcji, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. 

Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie wydarzenia, w szczególności członkom Oleskiego Klubu Sportowego, który był głównym organizatorem, rodzicom najmłodszych piłkarzy za przygotowanie stoisk z łakociami oraz w szczególności – panu Arkadiuszowi Frączykowi z ArKademii Tenisa za przygotowanie zabaw na korcie tenisowym, panu Hubertowi Brodackiemu i wszystkim fryzjerom z Salonu Fryzjersko-Kosmetycznego Hubert Brodacki za wszystkie zaplecione warkocze i inne wymyślne fryzury dla naszych najmłodszych, młodym piosenkarzom i ich nauczycielom z Młodzieżowego Studium Muzyki Rozrywkowej w Oleśnie, pani Monice Bartoszek z Healthy Belly za porady dietetyczne, panu Remigiuszowi Wachowskiemu z PalpoMed za konsultacje fizjoterapeutyczne i oczywiście druhom z OSP Chudoba za pokazy strażackie.

________________________________________________________________________

MISTRZOSTWA POLSKI W MARATONIE w OLEŚNIE!

6 grudnia 2020 r. Olesno było gospodarzem 40. PZLA Mistrzostw Polski Kobiet w Maratonie i 90. PZLA Mistrzostw Polski Mężczyzn w Maratonie. Było to wydarzenie bez precedensu. Po raz pierwszy na Opolszczyźnie, właśnie w Oleśnie odbył się maraton rangi mistrzowskiej, podczas którego zawodnicy walczyli nie tylko o złoto, ale również o minima olimpijskie.

Ponieważ na całym świecie odwołane zostały największe maratony, start na Mistrzostwach Polski w Oleśnie stanowił jedyną alternatywę dla ścisłej czołówki krajowej. W sumie w Mistrzostwach Polski w Oleśnie wystartowało 81 biegaczy z licencjami Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Start i meta królewskiego dystansu (który liczył 42,195 km) zlokalizowane były na Stadionie Miejskim w Oleśnie. Trasa natomiast biegła przez ulice osiedla Walce, Wachów i Wachowice, z dokładnością do aż 5 centymetrów, dzięki dokładnej atestacji pana Tadeusza Dziekońskiego, który był także jednym z zawodników.

Po nieco ponad 2 godzinach biegu ulicami osiedla Walce i dwóch pętlach po Wachowie i Wachowicach, na mecie zameldowali się najlepsi. Aleksandra Lisowska poprawiła rekord życiowy i zdobyła złoty medal z czasem 2:30:47. Zawodniczka z Olsztyna biegła tempem na 2:29 – 2:30, prowadząc od ok. 25 kilometra. Niestety do zdobycia minimum zabrakło jej zaledwie 77 sekund. Drugie miejsce zajęła broniąca tytułu Aleksandra Brzezińska (2:35:20). Brąz zdobyła Anna Bańkowska (2:37:56). Wśród mężczyzn pierwszy na mecie zameldował się Kamil Jastrzębski z czasem 2:12:58. Drugie miejsce w Oleśnie zajął Adam Nowicki (2:13:45), a trzeci był Kamil Karbowiak (2:15:06).

Maraton w Oleśnie bez wątpienia przeszedł do historii lekkiej atletyki, historii polskiego sportu, a przede wszystkim do historii Olesna. Był to jedyny maraton klasy mistrzowskiej rozegrany w 2020 r. w Polsce, a wyniki uzyskane podczas biegu w Oleśnie figurują w tabelach IAAF (International Association of Athletics Federations) obok takich maratonów jak ten w Londynie, który w 2020 r. rozegrano dla światowej czołówki.

________________________________________________________________________

NARODOWY DZIEŃ TENISA ZIEMNEGO

Z okazji Narodowego Dnia Tenisa przypadającego na dzień 5 września 2020 r., na korcie tenisowym na Stadionie Miejskim w Oleśnie przygotowano różne tenisowe konkurencje. 

Nie zabrakło także gier i zabaw tenisowych dla dzieci w wieku 4-7 lat oraz mini turnieju Tenis 10, kat. czerwona. Z kolei dorośli w tym dniu mogli przetestować najnowsze modele rakiet tenisowych oraz uzyskać porady teoretyczne i praktyczne od trenerów zajmujących się nauką gry w tenisa ziemnego.

________________________________________________________________________

OLESKI SPRAWDZIAN LEKKOATLETYCZNY

5 września 2020 r. na Stadionie Miejskim w Oleśnie odbył się Oleski Sprawdzian Lekkoatletyczny. Uczestnicy mogli zmierzyć się ze sobą na dystansach 5000 metrów, 3000 metrów i 1000 metrów.

W zawodach wystartowało ponad 40 biegaczy. Udział w sprawdzianie mógł wziąć każdy, niezależnie od poziomu wytrenowania. Starty były podzielone na kilka serii, tak, żeby w każdej serii mogli rywalizować zawodnicy dysponujący podobnymi rekordami życiowymi. Niektórzy uczestnicy wystartowali na wszystkich trzech dystansach.

W biegu na 1000 metrów wśród kobiet zwyciężyła Wiktoria Osyra z Psurowa, a wśród mężczyzn Dawid Plata z Olesna. Na 3000 m najlepsza była Dorota Miśkiewicz z Olesna, a wśród mężczyzn najlepszy był Kamil Baron z Jasiona. Na 5000 m ze sporą przewagą wygrał Mateusz Pawełczak ze Złochowic, a wśród kobiet najlepsza była Barbara Noga z Wilkowiecka.

Nagrody najlepszym zawodnikom wręczył Burmistrz Olesna Sylwester Lewicki oraz Sekretarz Gminy Janusz Wojczyszyn.

________________________________________________________________________

UROCZYSTE OTWARCIE STADIONU MIEJSKIEGO W OLEŚNIE!

7 października 2019 r. Burmistrz Olesna Sylwester Lewicki w towarzystwie gwiazdy polskiej lekkoatletyki – Jacka Wszoły i uczniów oleskich szkół, dokonał symbolicznego otwarcia Stadionu Miejskiego w Oleśnie po kompleksowej modernizacji.

Uroczystość rozpoczęła się ceremoniałem olimpijskim, po którym głos zabrał Burmistrz Olesna oraz zaproszeni goście, a wśród nich Sekretarz Stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii Marcin Ociepa, dzięki któremu na budowę zaplecza sportowego pozyskaliśmy dodatkowy milion złotych z Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Następnie głos zabrał dr Bogdan Tomaszek, Radny Sejmiku Województwa Opolskiego, który wręczył na ręce dyrektor PSP nr 3 Grażyny Lipińskiej zestawy sportowe z piłką do siatkówki podpisaną przez zawodników ZAKSY Kędzierzyn-Koźle.

Janusz Trzepizur, lekkoatleta, skoczek wzwyż, również Radny Sejmiku Województwa Opolskiego, gratulując naszemu miastu zrealizowanej inwestycji, życzył, by wśród dzieci i młodzieży obecnej na stadionie, znalazły się osoby, które dzięki swojemu talentowi i chęci do trenowania, a przy wykorzystaniu świetnego zaplecza sportowego jakim dysponujemy w tej chwili, w przyszłości stali się reprezentantami naszego kraju na arenach lekkoatletycznych.

Otwarcie połączone zostało wyjątkowo z VI Festiwalem Pchnięcia Kulą, którego organizatorem od lat jest Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 3 w Oleśnie oraz zawodami biegowymi, by jak najlepiej zaprezentować możliwości jakie daje nowy obiekt.

Uczniowie, ale i mieszkańcy Olesna, którzy mieli możliwość uczestniczenia w imprezie, mogli zobaczyć jak rzuca oszczepem Mistrz Europy w kat. U 18 z 2017 roku oraz uczestnik tegorocznych Mistrzostw Europy kat. U 20 – Marek Mucha.

Dla dzieci klas 1 4 przygotowano konkurencje na stacjach lekkoatletycznych oraz rozgrywki na korcie tenisowym, starsi zaś brali udział w biegach na 60 m i 300 m oraz próbowali swoich sił w pchnięciu kulą i rzucie bezpiecznym oszczepem. Jak przystało na prawdziwych sportowców, przez konkurencjami wszyscy wzięli udział w rozgrzewce, którą poprowadził Marcel Chodura, mieszkaniec Sowczyc, absolwent oleskich szkół, czynny zawodnik sekcji lekkoatletycznej klubu sportowego LUKS-MGOKSiR Korfantów (bieganie).

Na kole do pchnięcia kulą stanęli sportowcy:

  • Piotr Goździewicz – kulomiot z Kalisza, wielokrotny medalista mistrzostw Polski, a tegoroczny Mistrz w swojej kategorii. Zdeklasował rywali na Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy w 2017 roku, uczestnik zeszłorocznych igrzysk olimpijskich młodzieży ( 5 m-ce), tego samego roku stanął na podium Mistrzostw  Europy U18,  brał udział w Mistrzostwach Europy.
  • Janusz Trzepizur –  lekkoatleta, skoczek wzwyż, brał udział w Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie (1980) (12. lokata w finale). W 1982 podczas halowych (Mediolan – 2,32 m) i letnich (Ateny – 2,27 m) mistrzostw Europy zdobywał srebrne medale. Dwukrotnie był mistrzem Polski na stadionie (1981, 1983), raz mistrzem Polski w hali (1982).
  • Dawid Kajkowski – mieszkaniec Kozłowic, który niespełna przed trzema laty przeszedł przeszczep nerki, a kilka tygodni temu w angielskim Newcastle wywalczył złoty krążek w rzucie piłką palantową. W pchnięciu kulą oraz rzucie oszczepem sięgnął po srebro.
  • Adam Krawulski kulomiot z Olesna, który w tym roku zajął 11 miejsce w 8 Halowych Mistrzostwach Świata Masters w Lekkiej Atletyce, które odbyły się w Toruniu.
  • Jacek Chochorowski – lekkoatleta, wieloboista, medalista mistrzostw Polski w kategoriach juniorów, młodzieżowców oraz seniorów (srebro w 2017 oraz brązy w 2016 i 2018).

Po nich swoich sił spróbowali Burmistrz Sylwester Lewicki, Sekretarz Gminy Janusz Wojczyszyn oraz Komendant Powiatowy Policji insp. Tomasz Kubicki, którzy zgodnie przyznali, że może za kilka lat ich wyniki będą choć zbliżone do mistrzowskich.